Community

Northshore students win State History Day awards

Twenty-one Northshore students won awards for their history projects at the Washington State History Day Competition May 5 in Bellevue, and seven Northshore projects are eligible to compete at the national level.

Students earning a first- or second-place award can attend the Kenneth E. Behring National History Day Contest June 10-14 at the University of Maryland, where projects from across the United States, American Samoa, Guam, International Schools and Department of Defense Schools in Europe will meet and compete in either the junior (grades 6-8) or senior (grades 9-12) level.

Kenmore Junior High eighth-grader Tobin Hansen’s junior paper received the Lyle L. Nelson Research Award and Timbecrest Junior High’s team was named the state’s Outstanding School in the Junior Division.

Northshore state award winners, their category of competition, their placement, project name and school of attendance are:

Junior Paper

Second Place — Tobin Hansen, “War Would Never the Same:  The Impact of the Maxim Machine Gun,” Kenmore Junior High

Third Place — Katie Kowalsky, “We Can Do It: The Revolution and Reform of Women Working,” Canyon Park Junior High

Fourth Place —Xin Yi Chen, “Rural Free Delivery,” Kenmore Junior High

Junior Individual Documentary

Second Place — Cindy Kuang, “Cubism: Revealing the Truth Through Abstraction,” Northshore Junior High

Fifth Place — Erin Edmonds, “The Revolution of Grunge: Keeping it Real,” Northshore Junior High

Junior Group Documentary

Second Place — Mondona Behroozian and Olivia Banks, “The Hubble Space Telescope,” Timbercrest Junior High

Sixth Place — Benjamin Tinker and Daniel Matthewson, “The Tianamen Square Massacre: China’s Struggle for Democracy,” Northshore Junior High

Junior Individual Performance

First Place — Sophia Konat, “The Emancipation Proclamation: A Revolutionary Step on the Staircase of Freedom,” Northshore Junior High

Third Place — Emily Chapple, “Born of War: The Penicillin Revolution,” Northshore Junior High

Fifth Place — Megan Hastie, “Agnes DeMille: Turning the Dance World, ” Timbercrest Junior High

Junior Individual Exhibit

First Place — Erin Lee, “The National Congress of Mothers: A Revolution in Child Welfare and Education,” Timbercrest Junior High

Third Place — Abbey Carson, “Medic One: Revolutionizing Pre-Hospital Care for Heart Attack Patients” Timbercrest Junior High

Junior Group Web Site

First Place — Brooke Musburger and Bella Senturia, “1961 Freedom Rides: Journey to Racial Equality,” Timbercrest Junior High

Second Place — Jonathan Aiken and Tanner Simon, “Nuclear Power: The Future of Energy,” Timbercrest Junior High

Fourth Place — Reid Anderson and Alex Nguyen, “The Grand Coulee Dam: The Greatest Energy Producer of its Time,” Northshore Junior High

Senior Individual Web Site

Sixth Place — Makenzie Ley, “The Revolution of Special Effects: George Melies,” Canyon Park Junior High

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 15 edition online now. Browse the archives.